Kuske VM: Kjær med 2 topchancer
I Ifølge den franske internetside geny.com har Rene Kjær i eftermiddag to topchancer, når kampen om VM for professionelletravkuske fortsætter på en bane beliggende ved Rouen i Normandiet.
Rene Kjær kan få en fin start på dagen, idet hans to første køreture ud af fem på papiret ser ud til at være de bedste, ifølge geny.com.
I 1. løb er han tippet som nummer to og i 2. løb som vinder.
Men så bliver det sværere, idet de to følgende køreture er seedet som hhv. næstsidst og sidst!
Femte og sidste køretur er seedet som nummer seks.
VM-konkurrencen afvikles på Mauquenchy-banen, der er 1.300 meter i omkreds, og efter dagens løb genstår blot et løb, der køres lørdag eftermiddag på Vincennes.
Inden eftermiddagens løb er Rene Kjær på en delt syvendeplads med den spanske kusk – hver med 90 points.
Franskmanden Pierre Vercruysse er i suveræn føring med 158 points foran Bjørn Goop med 127 og Gerhard Mayr 116 points,