Kun en enkelt til Kjær
Trods mange gode chancer blev det kun til en enkelt sejr til Billund Travets champion 2012, Rene Kjær, da sæson 2013 blev indledt på den sydjydske bane søndag eftermiddag. Derimod vandt amatørkusken Martin Andreasen to sejre.
Rene Kjærs vinderhest var Prins Foldager – i øvrigt Årets Hest i Billund – der i en herlig opløbskamp nedkæmpede længe førende Red Runner Morgan med Bent Svendsen.
Prins Foldager, der er efter Garant Hjordal – en helbroder til Derbyvinderen Wee Hjordal – syner ikke af meget på væddeløbsbanen, men har et stort fighterhjerte.
Dette var dens sjette sejr i karrieren og tredje i træk – Prins Foldager trænes af Gitte Madsen.
Det var stort program på 12 løb, der indledtes og blev afsluttet med sejr til amatørkusken Martin Andreasen, der pt kører på dispensation, idet han har appelleret sin udelukkelsesdom på tre måneder for det uhyggelige styrt i Skive i begyndelsen af december.
Martin Andreasens vinderheste var begge af familiens eget opdræt – Only Gardenia (Rie the Wave) og Rikke Gardenia (Carmody Lobell).