Joss QC fløj lavt
Efter kikset ved galop sidst Joss QC og Nicole Marsing gæstede Jagersro tog parret flot revanche i aftes og sejrede helt efter behag.
Efter en rolig start og placering midt i feltet, sendte Nicole Marsing Enjoy Lavec-sønnen i angreb med 500 meter tilbage og snart var de fremme udvendigt for den førende.
150 meter fra mål var sagen klar – ingen kunne følge Joss QC, der sejrede sikkert i 1.15.9/2160 m – præmie 20.000 SEK – vinderodds var 6.46.
I samme løb var Log på Bambussalg med Kristina Jensen nummer seks i 1.17.8/2140 m – præmie 2.000 SEK.
Bedste danske placering i de øvrige løb stod Rene Kjær for med Nubien Water, der noteredes for 1.14.6a/1640 m på en tredjeplads – det gav 9.000 SEK. Her vandt nordjysk-opdrættede, men svenskregistrede Fayence (Daguet Rapide) med Niklas Lindblad for anden gang i træk i 1.13.9a.