Hvad en sejr kan føre med sig
Søndag eftermiddag – der er stille i huset – uden for titter solen frem bag nogle tunge skyer. Det er mildt i vejret. Meget mildt. Sådan var det også i denne weekend i fjor. Da var baneforholdene på Charlottenlund Travbane, der havde løb søndag den 17 februar ”noget tung”.
I går var det bedre, da man havde ”Sportslørdag” på Lunden- ikke noget med fodbold og Dong – Dong, men et lille program på seks løb, hvor Steen Juul dominerede og vandt to sejre med henholdsvis Smiles Derm og Hamilton As.
Smiles Derm har drillet sin træner og ejer gennem lang tid. Måske ikke så mærkeligt, når man husker, hvem den er opkaldt efter: Kaj ”Smiles” Hansen – nu afdød travtræner, der nok var et af de største kusketalenter som dansk travsport nogensinde har haft.
Men Smiles var hård ved sig selv og fik aldrig det ud af sin karriere, som vi andre mente evnerne rakte til.
Historierne om Smiles er mange, og de er næppe blevet dårligere af at være blevet fortalt igen og igen.
Smiles: Vidste du, at jeg havde været førende i Championatskampen på Åby!!
???
Jo, jeg vandt Åbningsløbet!
Og netop på Åby vandt Smiles sit største løb i karrieren, nemlig Åby Stora Pris med Aprilsnar i 1962 til 48 gange pengene. Det er fortsat den største overraskelse i løbets historie.
Så var der også den om hesten, der først fik debut som 10-åring.
– Ejeren har sagt, at jeg skal ikke skal starte den, før den kan vinde, fortalte Smiles inden løbet.
Nu skete der det, at den pågældende hest blev slået til en andenplads, og det fik Smiles til at udbryde:
Sa… – så fik jeg den ligegodt startet for tidligt!
Smiles havde aldrig nogen stor stald, men nok nogle trofaste hesteejere, der måske holdt hestene hos ham på grund af underholdningsværdien, men også fordi manden var notorisk dygtig og kunne lave en hest klar, som man så kunne tage til Jägersro med og vinde til et godt odds.
Smiles havde engang en stor hoppe, der hed Esther (født 1959)
Esther debuterede som 4-åring i Amager Bankens Stayerløb, der dengang var Danmarks længste travløb over 3600 m og var en stor begivenhed på Amager Travbane.
Næste gang Esther startede var året efter i samme løb!
Bongo på Bongoracing.dk mindes følgende episode omkring Esther, hvor ejeren spørger Smiles:
Du Smiles, skal den Esther ikke snart starte! (den var seks år)?
Hvis det er sådan noget lort der skal starte hver eneste løbedag, kan du lige så godt flytte den med det samme, var svaret!
Jo, han var ikke kedelig denne Smiles, men som sagt hård ved sig selv – meget hård.
Tilbage til Sportslørdag på Lunden, hvor der var ganske pænt besøg.
Ja, i restauranten var der propfyldt- og det er jo ikke noget man er vant til at se på Lunden, og så sådan en lørdag middag!
Forklaringen var at banens nye restauratør, Le Grand Bistro havde lavet et Quick Deal arrangement, og det havde solgt godt.
Mens der af og til kritik af betjeningen i Pit Stop, så er der kun ros til Le Grand Bistro, der på sigt kan vise sig at blive et rigtigt godt aktiv for Lunden.
Le Grand Bistro har faktisk solgt 572 af disse Deal-tilbud i perioden fra den 5. december og frem til og med den 25 februar.
Så er det bare om at få disse nye besøgende gjort interesseret i at spille.
Her kunne en par aktive og søde unge piger med et par transportable spillecomputere gøre en forskel.