Hingstekataloger på vej
Inden for de nærmeste dage omdeles Væddeløbsbladet og her er bl.a. Hingstekataloger fra to af landets store udbydere af avlshingste med.
Det er Ansager Dyrehospital og Opdrætterforeningen, der i lighed med tidligere år udsender deres kataloger sammen med Væddeløbsbladet.
Ansager har i år Hambletonian-vinderen Broad Bahn samt Frække Frederik opstaldet og blandt de nye frosthingste, man tilbyder, er den lynhurtige Yankee Glide-søn, Manofmanymissions.
Du finder Ansager-kataloget på dette link – klik her
Opdrætterforeningens trumfkort er Great Challenger, der på Hovhedegaard nu har fået selskab af den nye Donato Hanover-søn, From Above US. Blandt frosthingstene, som Opdrætterforeningen tilbyder, er Cantab Hall, der for andet år i træk blev amerikansk hingstechampion – klik her