Hestesportens Medier afvikles
Vi har modtaget nedenstående pressemeddelelse:
Hestesportens Medier forventes afviklet ved udgangen af første kvartal. Centrets tilbageværende aktiviteter vil blive overdraget til sportens nye driftsselskab.
Dansk Hestevæddeløb skal blive bedre til at kommunikere både i forhold til interne samt eksterne interessenter.
Det var et af budskaberne, som leder af strategiprocessen, Poul H. Lorentzen, fremførte, da han i starten af denne måned fremlagde det foreløbige strategioplæg ved Hestesportens Galla på Fyn.
De første skridt på vejen mod at skabe bedre kommunikation bliver en omstrukturering af de aktiviteter, der i dag findes i hestevæddeløbssportens fælles kommunikationsafdeling, Hestesportens Medier.
”En af strategiens grundpiller er at udvikle den fortælling, der skal løfte væddeløbssporten væk fra en position som nichesport over til at være en folkesport. I denne omstillingsproces har vi vurderet, at det er nødvendigt at gennemføre strategisk omstrukturering af Hestesportens Medier for at sikre en mere effektiv og relevant kommunikation,” forklarer Poul H. Lorentzen.
Beslutningen om at nedlægge Hestesportens Mediecenter er taget i fællesskab af DTC, Dansk Galop og HFF, og den betyder i praksis, at mediecentret nedlægges som selvstændigt selskab i løbet af første kvartal i år.
”Grundidéen med at skabe Hestesportens Medier var god, og mediecentret har i løbet af sin levetid søsat flere fine tiltag. Men vi må også konstatere, at centret ikke har formået at skabe det medietryk og synlighed i den brede befolkning samt være det kommunikative serviceorgan for baner og organisationer, som der var en forventning om ved centrets stiftelse,” vurderer Poul H. Lorentzen.
De forskellige tiltag, som med tiden er sat i værk af Hestesportens Medier, vil nu blive vurderet af strategiprocessens styregruppe og den midlertidige ledelse i fællesskab, og de bedste tiltag vil blive videreført i den nye struktur for Dansk Hestevæddeløb.
”Vi har undervejs i strategiprocessen valgt at udfordre os selv på, at der ikke må være nogen hellige køer, så derfor er alt i spil. Nu skiller vi i princippet Hestesportens Medier ad, for at genopbygge det der har fungeret i et nyt regi, centralt i sportens nye driftsselskab,” forklarer Poul H. Lorentzen.
I det nye set-up har den midlertidige ledelse fundet det hensigtsmæssigt, at skille sportens nyhedsformidling og den kommercielle kommunikation, i form af marketing, imagearbejde og branding, fra hinanden.
”Det gør vi dels for at sikre journalistisk uafhængighed og dermed legitimitet i nyhedsformidlingen, og så fordi den kommercielle kommunikation hænger så uløseligt sammen det salgs- og eventarbejde, der skal etableres centralt i sporten”, uddyber Poul H. Lorentzen og fortsætter:
”Helt overordnet er den konkrete udfordring at forbedre kommunikationsarbejdet, samtidig med at vi finder besparelser i driften, som så kan investeres under overskriften ”Bedre sport”.
Direktøren for Hestesportens Medier, Ulrik Boss, fratræder som konsekvens heraf sin stilling snarest, men står til rådighed i afviklingsperioden. Der forhandles herefter med selskabets øvrige medarbejdere om mulighederne for deres videre ansættelse i det nye centrale driftsselskab. I den midlertidige ledelse er det Lundens kommercielle direktør, Nicolai Kaas Nordstrøm, der er udpeget til at lede den kommercielle afdeling gennem forandringsprocesserne og Henrik Ebbesen fra Væddeløbsbladet tilsvarende på den nyhedsformidlende kommunikation.