Gensyn med Ozone Mølgård
Ozone Mølgård med Birger Jørgensen vinder Derbyprøven 2010.
I eftermiddag vender en af O-årgangens allerbedste heste tilbage i løbene. Det er Ozone Mølgård, der er til start i V5-spillets 3. afdeling på NKI Racing Arena.
Ozone Mølgård (Carmody Lobell) var en af de mest prominente heste i årgang 2006.
Den vandt Jydsk 2-årings Grand Prix, Grand Circle 3-års Championat, var nummer to i Jydsk 4-årings Grand Prix og nummer tre i Dansk Trav Derby, hvor den var i træning Gordon Dahl.
Siden blev den forsøgt hos Flemming Jensen og i Sverige hos danske Troels Andersen, men uden den store succes.
Ozone Mølgård har senest startet i løb den 10. januar 2012, men er godkendt på Romme Trav den 14. september.
Nu er den tilbage hos opdrætteren Stutteri Flamingo, der bringer den til start i eftermiddag med den unge jockey Anders Skals i sulkyen – parret starter i ungdoms-løbsserien, Sigter mod Stjernerne.
– Det er første gang i mange, mange år at Stutteri Flamingo har en starthest, fortæller manden bag et af Danmarks mest succesrige travstutterier, Knud Christensen.
– Jeg har altid solgt mit opdræt, for det skulle ikke hedde sig, at jeg beholdt det bedste til mig selv. Derfor har jeg ikke haft startheste.
– Når jeg nu har Ozone Mølgård så skyldes det, at jeg har fået den ind i en handel, hvor jeg solgte to ungheste til Bente Vester Andersen.
– Egentlig tror jeg, at det er en måned for tidligt at starte Ozone, men på den anden side virker han meget frisk og tilpas, og han arbejder meget, når han er i folden, så jeg tror at formen er nogenlunde. Det er jo en hest med en enorm kapacitet, men han brækkede uheldigvis et hovben med 1000 meter tilbage i derbyet. Det har taget tid at komme over, men han virker fin nu, slutter Knud Christensen.
NKI Racing Arena byder i alt på otte løb med start klokken 15.15.
Og husk, der er store penge i puljerne med tilspil fra såvel Sverige, Norge og flere andre lande.
Du kan downloade baneprogrammet på dette link – klik her