Fynsk Fredag – for første gang i år
For efterhånden en del år siden opstod begrebet – Fynsk Fredag inden for dansk trav og galopsport, fordi den fynske væddeløbsbane havde fået fredagen som fast løbsdag.
Det krævede nogen tilvænning for publikum at vænne sig til at skulle gå til trav og galopløb en fredag og det tog da også nogle år, før Fynsk Fredag for alvor var etableret og var en succes.
Og hvad skete der så.
I fællesskabets hellige navn afvikler Fyens Væddeløbsbane nu løb på forskellige ugedage.
Men i aften er det atter Fynsk Fredag på Fyens Væddeløbsbane – eller Royal Canin Arena, som den stadig hedder.
Galopsporten er med for første gang og her hylder man en af banenas store ildsjæle gennem 50 år, Gert Larsen.
Gert Larsen er Galopmand med absolut stort G, og det er ikke mindst hans fortjeneste, at der fortsat er galopsport på Fyn den dag i dag.
At Gert også sammen med hustruen Nina er en af Danmarks dygtigste opdrættere, der har vundet Derby etc. skal også nævnes.
På travbanen køres om Poul Stripps Vandrepokal.
Stripp må siges at have været min mentor, som det hedder med et meget fint ord i vore dage.
Jeg kom i stalden hos ham som stor knægt og har mange gode minder fra den tid, der var så forskellig fra i dag.
Dengang blev der også talt om ”de gode gamle dage”, så man var helt misundelig.
Og akkurat sådan er det vel også for de af nutidens unge, for hvem travsporten handler om hesten og ikke kun om spillet, når ”vi gamle” husker tilbage til den tid da….
Nå – tilbage til nutiden.
Du finder baneprogrammet til download på dette link – klik her
Og som sædvanlig har Carsten Rabjerg talt med mange de aktuelle kuske og trænere læs om det på dette link – klik her