Fra Ibrahim Pascha til …
Sådan så det ud, da Ibrahim Pacha med Sofus Sørensen vandt det første Svensk Uppfödningslöpning i 1926.
I eftermiddag afvikles svensk travsports ældste løb, Svensk Uppfödningslöpning på Jägersro . det blev første gang afviklet i 1926 og blev da vundet af danske Ibrahim Pascha med Sofus Sørensen i 1.39.9. I fjor satte Denim Boko med Per Nordstrøm rekord for løbet med 1.12.9.
Ibrahim Pascha var datidens store unghestestjerne, idet den vandt så vel Uppfödningslöppning som Kriterium og Derby.
Den præstaion er der vist ikke mange andre, der har gjort efter ham. Også fordi at efterhånden som travsporten udviklede sig i Sverige, så blev der en tendens til at undlade at starte hestene som 2-åring.
Det har man fra centralt hold forsøgt at gøre nogen ved og i vinderlistenfra vore dage finder vi bl.a. Kolgjini-stjerner Revenue, Høvding Lavec, Raja Mirch, Micro Mesh, men også andre stjerner som Tangens,Simb Chaplin, Fascination m.fl.
Til eftermiddagens løb har 12 2-åringer kvalificeret sig favorit er Enya Boko (Broadway Hall) med Per Lennartsson, der med 1.14.7a/1640 m er feltets hurtigste. Hun ar startet 6 gange og har vundet fem sejre.
Førstepræmien i Svensk Uppfödningslöpning er på 600.000 SEK.
Der er dobbelt jackpot i V75-spillet, og det betyder, at der ligger omkring 75 millioner danske kroner i puljen til 7 rigtige.
I eftermiddagens program er der mange danske heste til start – og mon ikke de atter gør en god figur?
Du kan downloade baneprogrammet til Jägersro på dette link – klik her