Flemming Sunn: Vi gør hvad vi kan
Superligaen “stjæler” mange tilskuere fra dansk væddeløbsbaner, som gør hvad de kan for at tilgodese begge målgrupper med storskærme i den lokale PitStop, men hvorfor indleder Danske Spil/HFF ikke en dialog med Dansk Boldspil Union (DBU)? Det burde være muligt at planlægge sig ud af problemet.
På Derbydagen i år (28. august) spillede FCK f.eks. på hjemmebane i Parken – som har ca. 16.000 tilskuere i snit per hjemmekamp – ligesom FC Nordsjælland og Lyngby samtidig mødtes på Farum Park. Førstnævnte trak langt flest tilskuere, men begge kampe blev spillet præcis samtidig med afviklingen af DFDS Seaways Dansk Trav Derby med kampstart kl. 16.00.
Royal Canin Arena kender også til problematikken med OB som “modstander” – og på søndag er har vi problemet igen.
NKI Racing Arena Aalborg afvikler årets største løbsdag med start kl. 13.00 og blot en time senere er der kick off på Aalborg Stadion, hvor de lokale Superliga-helte møder FC Nordsjælland!
Det er et faktum at rigtig mange er interesserede i begge sportsgrenene, og den forholdsvis nyindrettede PitStop viser selvfølgelig kampen på storskærm, men mange vælger sandsynligvis også at se kampen LIVE i stedet for at tage en tur på travbanen – og det koster mange omsætningskroner for NKI Racing Arena Aalborg.
Men hvorfor gør hestesporten (Dansk Travsports Centralforbund (DTC) og Hestevæddeløbssportens FinansieringsFond (HFF)) ikke noget for at forhindre den slags?
Langsigtet planlægning sætter begrænsninger
DTCs sportschef, Flemming Sunn, er opmærksom på ovenstående problematik.
– Men det er DBU, som suverænt bestemmer hvornår kampene spilles i Danmark, og hvis de skulle tage hensyn til travsporten, skulle de også tage hensyn til mange andre sportsgrene. Det har vi ingen indflydelse på, indleder Flemming Sunn.
– Desuden er Superliga’ens spilleplan også først klar i måske maj-juni måned, mens hestesportens sæsonplan færdiggøres allerede i slutningen af denne sæson. Faktisk er næste års sæsonplan stort set klar og sendt til DTC og HFF’s bestyrelse, og vi venter bare på banernes kommentarer. HFF har bestyrelsesmøde d. 27. september, hvor vi håber på at kunne vedtage den nye sæsonplan, der således kommer noget tidligere end normalt.
– Fodbold-landskampene er ofte planlagt meget længere ud i fremtiden, så det kan jeg bedre tage hensyn til i planlægningen af sæsonplanen, f.eks. er Bornholms løb i denne uge flyttet til mandag aften pga. aftenens EM-kamp i Parken. I den sammenhæng kan det blive nødvendigt at justere lidt i næste års sæsonplabn, hvis Danmark kvalificerer sig til EM 2012, så vi gør bestemt hvad vi kan for at forhindre sammenfald, men kan desværre ikke forhindre at det “går galt” indimellem, da vi er nødt til at være i rigtig god tid af hensyn til den langsigtede planlægning for de aktive.
Superliga-fodbold på travbanen
NKI Racing Arena Aalborgs direktør, Michael Korfitzen, ved godt af søndagens Superliga-kamp kommer til at koste både tilskuere og omsætningskroner.
– Det er uheldigt for både AaB og os, at der er kamp på Aalborg Stadion samtidig med at vi afvikler årets største dag, NKI Aalborg Store Pris Derby Revanche. For begges vedkommende vil det koste tilskuere. Sidste år var der også dette sammenfald, men i år vil vi så i vores nyindrettede Café PitStop vise AaB-kampen på storskærm, så vores besøgende har muligheder for at slå to fluer med et smæk. På trods af sammenfaldet forventer vi dog stadig en stor kundestræm med ca. 5.000 tilskuere, så jeg vil gerne opfordre alle til at komme i god tid, siger Michael Korfitzen.
– Fremadrettet vil det selvfølgelig være ønskværdigt, at vi i væddeløbssporten via HFF/DTC/Danske Spil gik i dialog med DBU omkring vores sæsonplaner på de respektive baner, så vi i videst muligt omgang kunne minimere disse dobbeltstævner til gavn for både fodbolden og travsporten.