Endnu en verdensrekord i USA
2013 har været verdensrekordernes år i amerikansk travsport og især på 1000 meter-banen Pocono Downs er mange rekorder blevet forbedret. Men også andre steder løbes der hurtigt.
I USA er denne uge Little Brown Jug-uge. Little Brown Jug er et af USAs allerstørste pacerløb og det afvikles i eftermiddag lokal tid, på 800 meter banen Delaware, Ohio der er beliggende på en stor dyrskueplads. Normalt overværes Little Brown Jug af omkring 50.000 tilskuere og er dermed USA’s største travsportsbegivenhed mht. publikum.
I går afvikledes bl.a. løbet The Buckette for 3-årige hopper på banen, og her kom der en verdensrekord, da den 3-årige hoppe Frau Blucher med Ron Pierce vandt overlegent med fem længder i 1.10.3.
Dermed eliminerede den ikke blot Bluffs verdensrekord for 3-årge hoppe på half mile bane på 1.10.8, men også verdensrekorden for hopper, alle aldre, som nu danskejede Mystical Sunshine satte i 2007 med 1.10.5.
Frau Blucher er efter Broadway Hall og under navet Bella Lisanti blev hun som åring solgt for blot 21.000 dollars.
Hun blev døbt om og opkaldt efter en filmfigur, Frau Blücher, der optræder i Young Frankenstein – en Gene Wilder-film fra 1974.
Frau Blucher har fortrinsvis startet i sire stakes i Pennsylvaniea, men har også været ude i hård konkurrence på The Meadowlands, hvor hun blev nummer to i Delvin Miller Memorial til Bee a Magician. I Hambletonian Oaks sluttede hun på en sjetteplads.
Frau Blucher har startet har startet 23 gange i karrieren, har vundet 13 sejre og i alt 759.617 dollars.