Dronningen tilbage på tronen
Der blev kamp til stregen i StoChampionatet på Axevalla, men på målstregen var Roger Walmann-trænede Tamla Celeber først og cementerede dermed sin position som årgangens dronning.
Det så ellers længe ud til at Åke Svanstedt skulle køre løbet hjem fra spids med næstfavoritten Nettan Pelama – ikke mindst efter “Kung Åke” fik lov til at afvikle de første 2000 meter i behersket 16-tempo med tredjefavoritten Canaka F i dødens hele rejsen.
Tamla Celeber – der sensationelt blev besejret i sit forsøg af netop Nettan Pelama – fik et afventende løb i femte par udvendig, og først med ca. 900 meter gik Örjan Kihström afsted i tredje spor i ryg på Alfa Stella.
Ind i sidste sving blev tempoet igen skruet i vejret, men da feltet gik ind på opløbet blev Tamla Celeber trukket ud i fjerde spor og så gik det stærkt. Meter for meter nærmede storfavoritten sig de to “frontrunnere” og på selve målstregen fik Cantab Hall-datteren presset sig forbi til sejr foran Canaka F og Nettan Pelama.
Tamla Celeber ejes af Courant AB og fik 1 mill. SEK for sejren.
Foto: Foto: Claes Kärrstrand/Kanal 75