Det kører fortsat for Jonas
I fjor havde Charlottenlund-trænen Rene Jonassen sit bedste år som kusk, idet han vandt 45 sejre. I aftes kom han fra start på Jägersro, hvor han vandt med Royal Mastery. Derudover blev det også til sejr for Travdicounts Orange Avenue og Kolginis Sparkled Face.
Royal Mastery (Mastery) er en af de 17 heste, som Rene Jonassen har på sin træningsliste. En hurtig, men også til tider vanskelig hest.
Royal Mastery var ikke blandt favoritterne i Jägersro’s 6. løb i aftes, men et smørløb i ryg på den førende og ud med 100 meter tilbage var opskriften på en sejr, der gav 10 gange pengene igen, Og hesteejeren og opdrætteren Jørgen Jensen kunne glæde sig over en førstepræmie på 40.000 SEK.
Det var karrierens 5. sejr til Royal Mastery, der nu er tæt på at havde vundet 100.000 kroner i karrieren.
Love You-sønnen Orange Avenue er på grund af sygdom kommet sent i gang med løbskarrieren.
Det kom den faktisk rigtigt først i fjor, hvor det blev det 12 starter – her var den blandt de tre første i 10 tilfælde fordelt med 4 sejre, 2 anden og 4 tredjepladser.
Orange Avenue har primært været startet i Sverige med Thomas Uhrberg som kusk.
Uhrberg sad også bag Orange Avenue i aftes, og selv om parret blev sat af ude i andet spor, så blev sejren sikker i fine 1.13.6a/1640 m – præmie 40.000 SEK.
Endnu en dansk sejr blev det til, da Sparkled Face (offshore Dream) med Lutfi Kolgjini tog sin anden sejr i træk i 1.16.5a/1640 m – præmie 40.000 SEK.
Læs mere om løbene i aftes på Jägersro på dette link – klik her