Commander Crowe målfotobesejret
Svenske Commander Crowe (8) med Christophe Martens var i lang tid førende i Prix d’Europe på Enghien, men måtte på de sidste meter lade Roxane Griff (2) med Erik Raffin gå forbi.
Det var Quaker Jet med Jean Etienne Dubois, der var storfavorit i løbet, der var doteret med 150.000 Euro og blev afviklet over 2850 meter.
Det lykkedes imidlertid Christophe Martens bag førende Commander Crowe (Juliano Star) at få lavet løbet om til et super sprint.
De første 1000 meter afvikles således efter dårligere end 1.17, og der kom først rigtigt fart på feltet i sidste sving.
Her slap Roxane Griff (Tenor de Baune) ud fra vinderhullet, mens Quaker Jet (Love Lou) havde fået overfrakke på svinget rundt – den sad i andet par – og først fik frit løb et stykke ind i opløbet-
Ned mod mål stod det udelukkende mellem Commander Crowe og Roxane Griff, og de gik side om side over mål.
Der måtte målfoto til for at fastslå indløbsrækkefølgen – Roxane Griff vandt – i øvrigt sin tredje sejr i træk på Enghien tiden 1.14.4/2875 m. Commander Crowe nummer to i samme tid, mens Quaker Jet, der faktisk ikke imponerede her, var nummer tre i 1.14.7.
Roxane Griff vandt karrierens 8. sejr og med førstepræmien på 75.000 Euro passerede hun den halve million Euro i indtjening.
Foto Gerard Forni.