Broad Bahns arvtager?
For 65.000 dollars sikrede Leif Alber sig i nat åringen Broadway Prince, der i Broadway Hall har samme fader som Hambletonian-vinderen Broad Bahn.
Broadway Prince er efter den ustartede Yankee Glide-hoppe Queen of Grace og er hendes andet afkom.
Første afkom er den 2-årige BLT Prime (Conway Hall), der i fjor kostede 50.000 dollars på auktionen. BLT Prime har foreløbig startet to gange uden de store resultater – den har bedst løbet 1.15.8.
Queen of Grace er som nævnt ustartet – Brittany Farms sendte hende direkte i avlen – måske fordi hun er helsøster til The Chancelor, der placeret har løbet 1.09.6 og har tjent 609.466 dollars.
En anden broder til hende, Prime Interest (Self Possessed) har været noget af en slider, der har startet gennem mange sæsoner og har vundet ikke færre end 58 sejre – i penge er det blevet til 570.440 dollars og rekord 1.11.0.
Mormor Prime Mistres 1.12.8 – 20.898 dollars – er efter Super Bowl og den gode hoppe Me Maggie, som efter en fin karriere i UA med sejr i bl.a. Breeders Crown, gik til Stig H. i Sverige for hvem den vandt bl.a. vandt et sprinterløb på Lunden.
Se video af Broadway Prince – klik her