Brioni gjorde sin pligt
Elitloppvinderen Brioni med Joakim Løvgren vandt Yngve Larssons Memorial på Halmstad Travet, men imponerede vel egentlig ikke.
Man kan jo ikke gøre så meget andet end at vinde, men Brioni (Timberland) burde efter min mening nok have gjort det lettere end det nu var tilfældet.
Efter passiv kørsel fra start sendte Joakim Løvgren den nu 9-årige tyske traver i angreb i opløbssvinget, og de afgjorde jo let ned gennem opløbet.
Men alligevel synes jeg, at danske Nick Nock (SJ’s Photo) med galop i første sving var for tæt på Brioni over mål for at give den forsvarende Olympiatrav-vinder et ”klart godkendt”.
Det får Nick Nock, der blev kørt af Johnny Takter til gengæld!
Den kæmpede strålende og klarede akkurat at holde Yield Boko (Viking Kronos) med Ôrjan Kihström bag sig i kampen om andenpladsen.
Brioni sejrede i 1.13.6a/1640 m på en regntung bane, og der er ingen tvivl om, at han vil gå frem i form til Olympiatravets finale den 21. april.
Der var 100.000 kroner i førstepræmie.
Brioni var spillet ned til odds 1.30 og i Plads var odds 1.00 – 1.01 – 1.00!!
Steen Juul-trænede Korvet Klintholm startede ikke.