Birgers aften i Skive
Landschampion Birger Jørgensen var i hopla mandag aften i Skive med fire sejre. Udbetaling til fire rigtige i V5-spillet.
1. løb gav sejr til favoritten Rubberduck M M (Flik Flak) med Birger Jørgensen i sulkyen efter føring det meste af vejen. Ind i sidste sving overtog Pelle Stensbæk føringen, men kort efter rullede John Friis’ hest helt umotiveret over i galop og så var vejen banet for den ventede sejr til Rubberduck M M, der er opdrættet, ejet og trænet af Skive-amatøren Tina Mortensen. Vindertiden blev 1.20,3/2100 meter. Uden galop var sejren dog formentlig gået til Pelle Stensbæk – se op for den næste gang.
Birger Jørgensens anden dagssejr kom med Peter Rasmussen-trænede Mickeymousehouston (King Conch) efter føring fra start til mål i tiden 1.17,1a/2100 meter. Favoritten Puccini Østervang galoperede kort i første sving og så var dét løb kørt – hesten sluttede næstsidst i 18,2.
Mickeymousehouston
Allerede i det efterfølgende løb var Birger Jørgensen igen på pletten – denne gang med en overraskelse i form af Luque Baun (Earthquake), der tog spids fra start, men ud af første sving måtte den danske verdensmester slippe til Knud Mønster med favoritten Magic Frazer. Denne afviklede 500 meter efter 1.12,1 og kilometeren efter 1.14,6.
Magic Frazer var også førende ind på opløbet, men på open stretch fik Luque Baun (øverste foto) – der trænes af Skive-amatøren Tina Christensen – chancen og speede forbi til ganske sikker sejr foran Magic Frazer og Untouchable.
Fjerde og sidste sejr til Birger Jørgensen kom i V5-finalen med Jan Friis-trænede Obelix Dream (Vic Torre), der i en tæt opløbskamp henviste Mccoy V K til andenpladsen – begge heste fik noteret tiden 1.16,5a/2100 meter.
O J Simpson med ny forspænding
V5-spillet blev indledt med en mindre “oddsbombe” i skikkelse af Morten Størup bag Gitte Larsen-trænede O J Simpson (Piccolo Diavolo), der efter et løb i ryg på favoritten High Cartier, kunne gå forbi denne kort før mål til ganske sikker sejr i tiden 1.17,4a/2100 meter.
O J Simpson havde ikke vist noget igennem lang tid, og iflg. Morten Størup var det ved at være “sidste chance” for den 5-årige vallak, der bl.a. var blevet udstyret med pulledåse til aftenens start. Det gav bonus og en herlig sejr til opdrætter og ejer Poul Mikkelsen.
O J Simpson
Kaj Westergård var svaret i 4. løb med Provst Meyer (Gill’s Victory) efter et helt perfekt løb i ryg på den førende Maiken Tandal undervejs. Kilometeren gik efter 1.17,7 med Play On Flamingo i dødens.
Ind i sidste overtog Play On Flamingo føringen i kamp med Prince Flirt, men op mod mål kom Provst Meyer via open stretch og kunne på selve målstregen kæmpe sig forbi til kneben sejr – hestens anden i træk med træneren i sulkyen.
V5-resultat:
Afd. | Nr. | Vinder | Odds | Værdi | Udg. | |
1 | 3 | O J Simpson | Morten Størup | 24,33 | 904 | 5 |
2 | 3 | Provst Meyer | Kaj Westergaard | 5,32 | 2610 | 8 |
3 | 3 | Mickeymousehouston | Birger Jørgensen | 2,56 | 5655 | – |
4 | 4 | Luque Baun | Birger Jørgensen | 20,03 | 0 | – |
5 | 11 | Obelix Cream | Birger Jørgensen | 3,34 | 3,8,10 | |
![]() |
||||||
Gevinster for 4 afdelinger rigtige. Antal rækker: 30 Gevinst: 2.262 kr |
Der blev kamp til stregen i 2. løb, hvor Johnny Jørgensen bombede med Naja Halbjerg (Golden Globe) til odds 42,29, men hvis løbet havde været få meter længere, var sejren gået til amatørkusken Ole B. Jensen med Pocanhontas, der sluttede stærkt af i sporene.
Rockmama var toneangivende fra start med 1.15/500 meter og 1.17,2/1000 meter, men med 500 meter tilbage blev det til galop og så kunne Naja Halbjerg overtage føringen for siden at holde hjem til karrierens første sejr i ottende forsøg. Hesten ejes og trænes af Billund-amatøren Anita Jeppesen.
Naja Halbjerg
Knud Mønster blev målfotoslået med Play On Flamingo, men fik alligevel en sejr “med hjem” da han kørte Puk Toft (ENS Snapshot) til sejr i 8. løb i tiden 1.17,8a/2100 meter foran favoritten Prada Vang, der blev passeret på de sidste meter.
Nice Dream var førende undervejs og fik efter 500 meter Power C N udvendig. Denne overtog føringen ind i sidste sving, men måtte til slut se sig henvist til tredjepladsen bag de to førstnævnte.