6. sæsonsejr til Kasper K.- og jackpot
Kasper K Andersen ser ud til at få en ny fin sæson. Søndag eftermiddag vandt han årets 6. sejr. Det skete på Halmstad Travet med den tyske Gratian – en outsider til 32 gange pengene.
Tyske Gratian (Cantab Hall) var medvirkende til, at der blev jackpot i V-64 spillet på Halmstad Travet søndag eftermiddag.
Men dens vinderodds var dog peanuts ved siden af eftermiddagens store overraskelse Nana Ross med Christoffer Eriksson, der sejrede til 130 gange pengene!
Italienske Nana Ross (Viking Kronos) vandt knebent foran en 20-oddser, Baroness Boko.
Og så blev der jackpot i V64-spillet, mens der bkev udbetaling for 3 rigtige i V4-spillet!
I monteløbet vandt danske Rex Rønnow (Pine Chip) for Jessica Pilenberg i 1.16.4a/1640 m – præmie 15.000 SEK foran endnu en dansker Prosit Brassebjerg med Linda Allercrantz i 1.16.7 – præmie 7.500 SEK.
Fra dagens løb noterer også vi tredjepladser til Svend Dyhrberg med såvel Timon HJ og Oli Follo samt til Jens Laursen med Riteonspirit.